Raritet - ALB DE MERENI 13% vol. 0,75 l
Toto suché bílé víno je pečlivě vytvořeno ze směsi čtyř bílých odrůd hroznů: Chardonnay, Sauvignon Blanc, Pinot Gris a Muscat Ottonel. Hrozny jsou pečlivě sklizeny z vinic v centrální oblasti Moldavska. Toto víno, známé jako Alb de Mereni, má světle žlutou barvu a překypuje lákavou vůní lučních květin a zeleného ovoce. Jeho chuť je ovocná a svěží a poskytuje nádherný smyslový zážitek.
Carlevana Winery je jednou z nejvýznamnějších společností v moldavském vinařském průmyslu, která se aktivně rozvíjí a usiluje o výrobu vysoko kvalitních vín, jež by proslavila Moldavskou republiku v zahraničí.
Vinařství Carlevana se nachází v srdci Moldavska, ve vesnici Merenii Noi (Nové Mereni), vzdálené 25 km od Kišiněva. Tato poloha poskytuje vinicím ochranu před zimními mrazy a letním suchem. Společnost disponuje kompletním vinařským komplexem, kde celý proces začíná péčí o vinnou révu a končí plněním lahví vína. Odborníci ze společnosti Carlevana Winery pečlivě sledují každý krok přípravy vína při každém plnění.
.
Celková rozloha vinic společnosti přesahuje 151 hektarů, z nichž většina je vysazena odrůdami: Ryzlink rýnský, Sauvignon a Rara Neagră.
Je také důležité zmínit, že společnost Carlevana Winery patří mezi jedna z mála vinařství v Moldavsku, které se specializuje na pěstování odrůd: Sauvignon Gris a Pinot Gris. V současné době disponuje největší plochou vinic s odrůdami Ryzlink rýnský a Rara Neagră.
Carlevana Winery je průkopníkem v moldavském vinařství a jako první přinesla do této oblasti slavnou západní technologii výroby vína. Navíc bylo vinařství Carlevana první, které v Moldavsku začalo vyrábět ledové víno, a to klasickou technologií.
Historie Carlevana Winery sahá až do roku 1959 a úzce souvisí s rozvojem vinařské kultury Moldavské republiky v poválečném období. V té době byl založen systém Moldvinprom, který se stal dominantním hráčem v oblasti vinohradnictví a vinařství, s rozsáhlými vinicemi a zajištěným systémem pěstování odrůd a ochrany vinic. Vinařství Carlevana se stalo nedílnou součástí systému "Moldvinprom". Pro zpracování hroznů bylo instalováno šest moderních linkových výrobních linek, každá s kapacitou 10 tun za hodinu. Celková výrobní kapacita podniku dosáhla 10 tisíc tun hroznů za sezónu.
V roce 1996 začíná nová fáze v historii společnosti Carlevana Winery poté, co prošla privatizací a byla přeměněna na akciovou společnost. V té době byla také instalována nová italská linka pro stáčení hroznových vín a činnost společnosti se postupně přesouvá na výrobu lahvových produktů. Do roku 1999 firma značně zvýšila objem výroby lahví a stala se jednou z předních 15 firem v oboru.
Od roku 1999 se vinařství začalo zaměřovat na výrobu elitních vín. Byl spuštěn projekt výroby těchto vysoce kvalitních vín ve spolupráci s odborníky společnosti a pozvanými vinaři, jako jsou Stratan Constantin a Čurdov Štěpán. Pro výrobu těchto vín jsou pečlivě vybírány nejlepší hrozny z různých oblastí Moldavska, například Taraclia, Cahul, Cimişlia, Hincesti a další.
Výrobní sektor vinařství Carlevana byl kompletně přestavěn ve všech fázích s cílem využít nejmodernější technologie ve vinařském průmyslu, které umožňují plně rozvinout potenciál vinné révy. Současně s tím probíhají aktivity zaměřené na propagaci vína na mezinárodních trzích.
V roce 2002 byla Carlevana Winery oceněna v soutěži Vinalies Internationales, a její vína se stala součástí prestižního katalogu "1000 nejlepších světových vín" vydávaného Společností francouzských enologů.
Díky koordinované práci našich technologů pod vedením našich spolupracovníků získávají vína Carlevana Winery pravidelně medaile a diplomy na národních i mezinárodních soutěžích a specializovaných výstavách.
Odrůda: Chardonnay 25%, Sauvignon Blanc 25%, Pinot Grigio 25%, Muscat Ottonel 25%
Obsah alkoholu: 13 % obj.
Celková kyselost: 6,2 g/l – cukr: 3,8 g/l.
Teplota podávání: Doporučuje se podávat mezi 10 až 12 stupni.
Objem: 0,75 ml.
Doplňkové parametry
Kategorie: | Bílá vína |
---|---|
Hmotnost: | 1 kg |
Objem: | 0,75 l |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.